Dzisiejszy post jest bardzo na „czasie”, ponieważ pokażemy oblicze przepięknego cmentarza i zdradzimy Wam, że bardzo lubimy odwiedzać stare opuszczone i nie tylko cmentarze (TU znajdziecie piękny żydowski cmentarz w Łodzi).
Na lizboński cmentarz Prazares trafiliśmy przypadkiem – wykorzystując LISBOA CARD do granic możliwości stwierdziliśmy, że warto by było pokonać całą trasę słynną linią tramwajową 28 i dzięki temu odkryliśmy przepiękny stary cmentarz na końcowej stacji. Zachwycił nas i zauroczył i tylko zastanawiał nas fakt, że w praktycznie żadnych z przewodników, jaki posiadaliśmy po Lizbonie i całej Portugalii nie był on opisany, a tylko w jednym jedynie wspomniano o tym cmentarzu bez ukazania żadnego zdjęcia przedstawiającego jego piękno, za to większość przewodników rozpisuje się na temat zamku Świętego Jerzego (Castelo de Sao Jorge), który wg nas był najbardziej kiczowatą atrakcją turystyczną Lizbony, jaką można sobie wyobrazić, a w niektórych przewodnikach było o nim dobrych kilka stron.
Na tym cmentarzu spędziliśmy trochę czasu wędrując pomiędzy domkami-kryptami, zaglądając do ich środka przez zasłonięte firankami okna i przeszklone drzwi. Zdziwiły nas te „domki” cmentarne z wybitymi oknami, przez które widać często było tak bardzo zniszczone trumny zasłonięte jedynie dzierganymi obrusami, że praktycznie można było zajrzeć prawie do ich środka, tym bardziej zdziwiło nas to, że ten cmentarz powstał wraz z epidemią cholery w Portugalii…
Na szczególną uwagę zasługuje jeden grobowiec – kapliczka António Augusto Carvalho Monteiro – portugalskiego masona, którego postać jest niezwykle fascynująca i który posiadał tajemniczy zamek wraz z ogromnym tajemniczym ogrodem – Quinta da Regaleira w Sintrze, który również mieliśmy niezwykłą przyjemność zobaczyć i który jeszcze prezentowaliśmy na blogu. Ciekawostką jest, że Architekt, który projektował i pałac i kaplicę miał przykazane, aby do tych dwóch miejsc był jeden klucz. Kaplica, jak i pałac charakteryzuje się bardzo mrocznym klimatem – sowy, ważki, czaszki, kości, ale też niezwykle misternym wykonaniem, które jednakowo zachwyca, jak i przeraża.
Zapraszamy na wycieczkę naszych spojrzeń po tym niezwykłym cmentarzu.
Leave a reply